Dnes je

Verš pro tento týden

Buďte si navzájom oddaní v bratskej láske, predbiehajte sa navzájom v úctivosti.

Rimanom 12,10

Čtení pro dnešní den

RubrikyRubrika: Recenze

Evangelium (ne)obyčejných

David Novák

Návrat domů, 2014


V jedné písni slovenské kapely Jerichove trúby se zpívá o tom, že když Bůh dělá skrze člověka velké věci, vloží mu do srdce „Boží nepokoj“. Ze stránek nové knihy Davida Nováka Evangelium (ne)obyčejných dýchá na čtenáře přesně tento Boží nepokoj. Vyšla v předvánočním čase, ale není to žádné cukroví pro duši, které by člověk ochutnával v líných svátečních večerech před spaním. David, se sobě vlastní poctivostí v hledání a s upřímností především k sobě samému, vytrhuje čtenáře z duchovní letargie a ukazuje směr těm, kteří uvízli ve svém strachu, vyhoření, přílišné spokojenosti se sebou samými nebo naopak v pochybnostech o sobě. Jsa zakořeněn ve vlastní hluboké zkušenosti s živým Bohem, hledá způsob, jak přinést čtenáři evangelium, zvěst o Ježíši Kristu, o tom, že Bůh se v něm přiblížil k člověku. A jeho typickým (ne však jediným) čtenářem je křesťan 21. století, který nějakým způsobem dělí svůj čas, energii a prostředky mezi práci, rodinu a službu ve sboru.

V krátkých kapitolách věnovaných různým problémům současných křesťanů autor odhaluje masky, které si rádi nasazujeme, a lži, kterým snadno věříme, a směruje nás k hodnotám, které jsou skutečně důležité. Nedává přitom rychlé odpovědi na složité otázky, nemoralizuje, pouze ukazuje na Krista jako na zdroj pravé radosti a láskyplného přijetí člověka takového, jaký je. Jednotlivé kapitoly vycházejí vždy z biblického textu a soustředí se na jeho aktualizaci do dnešní doby, která je o tolik jiná než před dvěma tisíci lety. Každá kapitola navíc obsahuje citace z děl (nejenom) křesťanských spisovatelů, která byla inspirativní pro autora samotného, a která i čtenáři poslouží jako ochutnávka lákající k dalšímu čtení a přemýšlení (ne u všech je uveden přesný zdroj, takže je škoda, že autor na konec nezařadil rejstřík). Témata kapitol však neurčuje pouze podnětná literatura, ale především zápasy víry vlastní a těch, kterým David Novák denně slouží jako kazatel, pastorační poradce nebo učitel. Ostatně k těm, kdo autora znají z jeho kázání či přednášek, nebude kniha jistě mluvit neznámým jazykem.

Ne, knížka Davida Nováka není vánočním cukrovím pro duši. Je spíše čajem z čerstvých bylinek nasbíraných na louce. Osvěžujícím a léčivým, občas i trochu hořkým. Nabízí ztišení všem uštvaným rychlou a zmatenou dobou. Těm, kdo jsou ve svém křesťanství až příliš „usazeni“, však přináší potřebný Boží nepokoj, který může proměnit lidské srdce a celý život.


MÁRIA KUNSTOVÁOstravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se

xTento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.