Dnes je

Verš pro tento týden

Buďte si navzájom oddaní v bratskej láske, predbiehajte sa navzájom v úctivosti.

Rimanom 12,10

Čtení pro dnešní den

RubrikyRubrika: Biblické kvízy

Rozhovor s neznámým (28)Reportér: Vy jste dcerou kněze z Ónu, města, které je střediskem kultu slunečního božstva. Jak si rozumíte s manželem, který uctívá Hospodina?

Neznámý/á: Někdy to bylo dost těžké, protože v naší rodině bylo náboženství jako denní chléb; brali jsme je opravdu vážně. Uctívali jsme nejen Slunce, ale i další bohy. Když jsem tedy zjistila, že můj manžel uctívá pouze Hospodina, bylo to pro mne nepochopitelné. Ale zvykla jsem si. Nejhorší bylo, že jeho Bůh nevyžaduje od svých ctitelů žádné rituály, které u nás byly naopak v centru všeho dění. To pro mě bylo dost nepochopitelné. Ale jelikož manžel je skvělý muž a otec, začal mě ovlivňovat i v duchovním životě. Nikdy na mě netlačil, nic mi nevnucoval a o svém Bohu mluvil jen tehdy, když jsem se jej zeptala. A jelikož mi dokázal naslouchat a byl velmi trpělivý, Hospodina mi postupně přiblížil.

R: Co jste o svém manželovi vlastně věděla, když jste si ho brala?

N: Když jsem si ho brala, nevěděla jsem nic. To byla politická svatba. Věděla jsem, že je to cizinec a současně mocný hodnostář. O naší svatbě rozhodli na nejvyšších místech a já jsem nemohla neposlechnout. Od dětství jsem však na podobný úděl byla připravována, takže to pro mne nebylo nic tragického. A nakonec jsem nedopadla nijak špatně – můj manžel je krásný muž, laskavý, citlivý, něžný a velmi mě miluje.

R: Věděla jste, že je to bývalý otrok?

N: Na začátku jsem nevěděla nic, ale samozřejmě jsem to časem zjistila. Manžel to ani nijak nepopíral, protože on ze sebe nikdy nedělá nikoho důležitého. Jeho minulost byla pro mne dlouho záhadou a jen postupně jsem do ní pronikala. O to víc jsem si jej pak vážila, když jsem poznala, jak strastiplné osudy má za sebou.

R: Kolik máte dětí?

N: Dva syny.

R: Byla jste u toho, když otec vašeho manžela vašim synům žehnal?

N: U toho jsem nebyla, ale znám to celé z vyprávění. Manžel o to velmi stál, aby jeho nemocný otec našim synům požehnal. To požehnání však bylo podivné, protože na mladšího položil pravou ruku a na staršího levou. Manžela to zarazilo, ale jeho otec v tom byl neústupný. Prý je to vůle Hospodinova. 

R: Jaký je váš manžel? Zastává velmi vysokou státní funkci – nemění ho to?

N: Rozhodně ne. Je to velmi citlivý člověk, což jsem si znovu uvědomila, když se setkal se svými příbuznými, kteří mu kdysi v mládí velmi ublížili. Nebyl schopen se jim mstít, ačkoli měl na to plné právo. Naopak, byl dojatý a všem jim odpustil. Když jsem se s ním o tom bavila, vysvětlil mi, že to bere z Boží ruky, protože Bůh všechno zlé, co se stalo, obrátil v dobré. On má se svým Bohem skutečně hluboký vztah a bere jej vážně, proto věří tomu, že nic v jeho životě nebyla náhoda. Já na něm obdivuji i to, čeho si cení panovník – jeho moudrost. Dokáže přijít s naprosto jedinečnými nápady, díky nimž už mnohokrát naši zemi zachránil. Navíc někdy ve snu vidí věci, které jsou ostatním lidem skryté. Proto má také takovou moc, protože si na něj nikdo ze dvora netroufne. Ale charakterově se určitě nemění – je to pořád ten prostý pastýř, kterým byl na začátku. Tak ho však dnes znám už jenom já.

R: Děkuji za rozhovor.


Kdo je náš neznámý/á a kde v Bibli se o něm píše?Sestavil PETR VAĎURA


Správná odpověď na kvíz č. 27 zní:
Šúnemanka (2. Kr. 4,8-37; 8,1-6)


Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se

xTento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.