Rubrika: Diakonie

Křesťanský sbor v Českém Těšíně

podporuje komunitní práciKdyž jsme zhruba před pěti lety společně s irským týmem GLO (Gospel Literature Outreach) začali organizovat prázdninový týden pod stanem pro děti a mládež těšínského sídliště Na Mojském, netušili jsme, že se z toho vyvine centrum pro celoroční práci. Díky stovkám hodin práce dobrovolníků Křesťanského sboru a jeho investicím a také díky podpoře města Český Těšín a parlamentu ČR se to stalo realitou. Komunitní centrum Mojská o.s. DEN pořádá od února 2010 pravidelné kluby i jednorázové akce pro veřejnost. Nejrozsáhlejší z nich je právě letní příměstský tábor na hřišti těšínské základní školy Slezská.

Ten letošní, jenž proběhl od 20. do 25. srpna, se na školním hřišti konal patrně naposledy. Hřiště má projít zásadní rekonstrukcí, takže se těžiště této práce přenese do prostor Komunitního centra a Křesťanského sboru na Slezské 874, jež letos poprvé poskytlo zhruba třicítce dobrovolníků potřebné zázemí pro tento druh komunitní práce.

Tématem tábora se staly rekordy a kuriozity všeho druhu. V 10 hodin začínaly pro děti od 6 do 12 let na hřišti nejrůznější hry a od 11 hodin ve stanu program s biblickým námětem. Odpoledne se děti i mládež účastnily sportovních aktivit (fotbal, baseball, volejbal, ping pong,…) nebo odpoledne na Těšínské přehradě s koupáním a veslováním v nafukovací lodi. V nabídce byla i prohlídka motorek a jízda na nich, posilovna či olympiáda. Své místo mělo na táboře i kreativní malování, vytváření účesů, zpěv při karaoke a pohybové aktivity v soutěži star dance.

Letošní novinkou byly vodní sporty, jež proběhly v nejteplejší den tábora. Nejprve přijeli těšínští hasiči, kteří nám ukázali výstroj, auto a hadice - samozřejmě v činnosti, paráda. Děti výskaly radostí, kterou se nechali strhnout i dospělí. Když hasiči naplnili bazény vodou, potřebnou pro hry, mohly začít „mokré aktivity.“ Lov živých kaprů byl náročný, zato mince dokázaly děti vylovit poměrně rychle. Vrcholem byla soutěž ve skluzu po namydlené plastové plachtě a vodní bitva.

Každý večer se ve stanu vyhodnotily soutěže a děti dostávaly zaslouženou odměnu. Následovaly další hry, kvízy, ukázky rekordů, biblické téma k zamyšlení a společný zpěv. Letošními hity se staly písně Mája, Je dokonáno a Příběh nekončí. Večerní čajovna vytvořila skvělé prostředí pro rozhovory, které dětem rodiče často zůstávají dlužni.

Během letního tábora se nám podařilo zrealizovat dva projekty. Prvním bylo pomalování starého vojenského bunkru. Šlo o typický komunitní projekt. Od návrhu až k dokončení na něm spolupracovalo asi 50 dětí za asistence dospělých obyvatel sídliště. Z ankety vyplynulo, že se výsledek obyvatelům sídliště líbil, posuďte sami.

Druhým projektem byla oprava poničené vývěsní tabule na křižovatce chodníků sídliště Na Mojském. Tabule držela jen na jedné noze a ohrožovala bezpečnost chodců. Dobrovolníci KC vývěsku po dohodě s městem vlastním nákladem opravili, takže nyní slouží k propagaci akcí a její schránka ke sběru podnětů pro komunitní práci.

Na příměstský tábor navázaly dívčí a chlapecké kluby. V komunitní práci přicházejí s iniciativou sami účastníci a organizují si volný čas v klubech, jako je Florbal nebo Pretty Ladies. Dobrovolníci křesťanského sboru jim v tom pomáhají. Komunitní centrum tak vytváří potřebné zázemí a město může být spokojeno, že investice do centra přináší ovoce smysluplně utvářeného volného času během celého roku. Na tuto práci navazují svou nabídkou křesťanské kluby Royal Rangers nebo Přístav.

Od září hostí KC dobrovolníka ze zahraničí, který přijel pomáhat v rámci Evropské dobrovolné služby a je financován z evropského projektu koordinovaného Slezskou diakonií. Sám je vyznávajícím křesťanem a ve sboru našel přechodně svůj nový domov. Nabízí konverzační hodiny němčiny v pátek odpoledne a pomáhá s dohledem na děti, jež každý den od 14 do 17 hodin navštěvují nízkoprahový free klub, kde hrají stolní tenis, hry a konverzují s cizincem. Další zahraniční dobrovolník vyučuje v několika úrovních angličtinu v knihovně centra. Ta ostatně bude svou nabídkou knih z duchovní a sociální oblasti také sloužit veřejnosti.

O aktivitách, jež Komunitní centrum Mojská o.s. DEN nabízí bezplatně, aby čelilo sociálnímu vyloučení dětí ze sídliště, se můžete informovat na www.kcmojska.cz. Rádi bychom rozvinuli další oblasti komunitní práce zvláště pro střední a starší generaci, můžete se za to společně s námi modlit.


JAREK ANDRÝSEKOstravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se

xTento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.