Dnes je

Verš pro tento týden

Buďte si navzájom oddaní v bratskej láske, predbiehajte sa navzájom v úctivosti.

Rimanom 12,10

Čtení pro dnešní den

RubrikyRubrika: Biblické kvízy

Rozhovor s neznámým (11)Reportér: Dnešní rozhovor by nám měl přinést trochu světla do sporu, který se rozhořel mezi jednotlivými představiteli jistého křesťanského společenství. Vy patříte k předním reprezentantům jedné ze dvou frakcí sboru...

Neznámý/á: Asi bych vás měl poněkud opravit. Sbor je jednotný po vyloučení několika neposlušných a vzpurných lidí, kteří se nechali strhnout oním lžiapoštolem Janem a jeho místními obdivovateli, jako jsou Gaius, Lucius a další.

R: Jak vlastně vznikl ten spor?

N: Náš sbor patří mezi velmi kultivovaná společenství. Z milosti našeho Pána se k našemu společenství přidalo mnoho vzdělaných a zámožných rodin, jsou mezi námi filosofové, máme dokonce i jednoho básníka. Ti lidé jsou opravdu velmi jemní a citliví. Víte, cesta následování Mistra a Pána je cestou náročnou. Řada nevzdělanců a prosťáčků si myslí, že stačí věřit, že Ježíš je Pán, a už mají všechno, Pána Boha na své straně. Jsou to lidé nevzdělaní a bohužel, často se zaštiťují autoritou Kristových apoštolů.

R: Máte na mysli Jana?

N: Ano, třeba zrovna toho. Ale co je to za apoštola! Je to rybář, který měl to štěstí, že jako mladý kluk pár měsíců žil blízko Mistra. Ale to neznamená, že má poznání, víte? Poznání je víc než jen opakovat pár jednoduchých formulek.

R: Takže spor ve vašem sboru se rozhořel kolem toho, zda uznávat Jana za apoštola nebo ne...

N: Začalo to tím, že k nám chodili "učitelé", "moudří"! To byli takoví blázni, kteří chodili od města k městu a hlásali své náboženské nauky. A prý se o ně máme ještě starat. My jsme to dlouho tolerovali, přijít mohou, odejít musí. Ale pak se tu objevil jakýsi Demétrius. A to už pohár trpělivosti přetekl. Ten nás tu začal rovnat. Začal nám tu kázat a vykládat, co je vlastně křesťanství. Vrcholem bylo to, že začal útočit na filosofii a na hlubší poznání pravdy. Jako starší jsem tenkrát veřejně vystoupil a vyzval jsem ho, aby zmlkl. Víte, co by si o nás pomysleli naši významní hosté a noví členové, kdyby slyšeli takové věci?

R: Ale část starších se za Demétria postavila?

N: Část starších, to oni si říkají starší. Já jsem jasně prohlásil, že kdo toho heretika bude podporovat, nemá v církvi místo. Právě Lucius neposlechl, dokonce ho u sebe ubytoval, a proto byl vyloučen z církve. Proti byl jen Gaius a pár nevýznamných a nevzdělaných členů.

R: Jak teď probíhají vaše pobožnosti?

N: My máme naše shromáždění dál v domě paní Priscily a ta skupinka odpadlíků se schází u Lucia samostatně.

R: A Gaius?

N: Gaius chodí jak na naše bohoslužby tak do toho heretického kroužku. No, nechci to komentovat, ale když někdo nepozná jasnou úchylku od pravého učení, tak mám o jeho duchovním stavu, že, určité pochybnosti.

R: Jak se k situaci u vás staví okolní církve?

N: Nijak. Já myslím, že se tady zase tak moc neděje. A že Jan píše nějaké dopisy, to už je zase věc těch místních starších, aby si v tom udělali jasno, kde je pravda.

R: Děkuji vám za rozhovor.


Kdo je náš neznámý/á a kde v Bibli se o něm píše?Sestavil PETR VAĎURA


Správná odpověď na kvíz č. 10 zní:
Petr (Galtským 2,11-14; Skutky 15)


Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se

xTento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.