Vítejte na webu


Aktuální témata

Milí čtenáři i autoři,
těšíme se na Vaše
články do 4. čísla v roku 2024 na téma:   

Mladá manželství a děti

(články přijímáme do konce listopadu/novembra)

Archiv čísel pdf

   Ročníky: 1969-70,

   1971-75,  1976-80,

   1981-85,  1986-90,

   1991-95,  1996-2000,

   2001-05,  2006-10,

   2011-15,  2016-20,

   2021-24 

Užitečné odkazy



Rubrika: Izrael

Voda v Izraeli


 Izrael jako země má zvláštní schopnost přitáhnout pozornost. Někteří ji nenávidí, jiní ji naopak milují. K milovníkům Izraele patří i průvodce Izraelem a náš nedávný (10. - 14. června 2014) host, Gerhard Frey. Navštívil Křesťanské sbory ve Slezsku (Bohumín, Český Těšín, Havířov, Karviná) a na závěr svého pobytu i sbor v Brně, kde v rámci biblické školy přednášel o Hospodinových svátcích. Jedním z témat jeho přednášek byla také problematika vody v Izraeli. Pokusím se ji trochu přiblížit.

Bratr Frey je obdarovaný vypravěč, který dokáže posluchače zaujmout a získat pro předmět svých přednášek. Ten, kdo ho zná, ví, že předmětem jeho zájmu je Izrael. Malá demokratická země, uprostřed arabského světa. Země s bohatou historií a pozoruhodnou současností. Země, která se doslova před očima mění z pouště v zahradu. Příkladem takového místa je čtvrtmiliónová Beerševa v poušti Arava. Pěstuje se tam zelenina doslova uprostřed pouště. 60% izraelského exportu zeleniny a ovoce pochází z této oblasti. Podobně se začíná zelenat i Judská poušť a oblast Samaří, pouští je víc než polovina země.

Pro zalesňování a pěstování plodin však Izrael potřebuje dostatek vody, ale té je zoufale málo. V zemi byl vyhlášen stav nouze. V létě nespadne v zemi ani kapka. Na podzim začínají brzké deště. Hlavní srážkové období, mezi prosincem a únorem, vláhu nepřineslo. Trochu pozdního deště spadlo v březnu a v dubnu. Hladina hlavního zásobníku vody, Genezaretského jezera, však zůstává asi čtyři metry pod obvyklou úrovní. Izrael musí tedy hledat další možnosti, jak získat vodu. Jedním z nich jsou zařízení na odsolování mořské vody, která už fungují na pobřeží Středozemního moře. Dalším jsou investice do stávající vodovodní sítě tak, aby měla co nejmenší ztráty. Ty se momentálně pohybují na 5%, zatímco arabská území do sítě neinvestují. Ta je ve velmi špatném stavu, takže se z ní ztrácí až 60% vody. Přispívá k tomu i skutečnost, že arabská síť není opatřena vodoměry. Evropské dotace na obnovu vodovodní sítě se ztrácejí na soukromých kontech a vzácná voda v zemi. Izraelské zavlažovací systémy jsou oproti tomu řízeny počítači a dávkují vodu ke kořínkům doslova po kapkách.

Dobrým zdrojem pitné vody se Izraeli staly prameny vytékající z Golanských výšin. Odtud je vedeno potrubí na jih země až do Beerševy. Izrael dokonce zásobuje vodou sousední Jordánsko, kde je jí ještě větší nedostatek. Vodu dodává Izrael i do Pásma Gazy či Západního břehu Jordánu a stává se tak zdrojem požehnání zemím, které se k němu nechovají zrovna přátelsky. Izrael zpracovává i odpadní vodu, kterou využívá v zemědělství. Ty nejlepší fíky z Izraele jsou zavlažovány pročištěnou odpadní vodou. A tak se země, která je z větší části pouští, pomalu stává zelenou zahradou a producentem plodin, které exportuje do mnoha zemí světa.


Z přednášek GERHARDA FREYE

upravil JAROMÍR ANDRÝSEK



Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se

xTento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.